Ana Sayfa
Kimdir?
Çalışma Alanları
Galeri
Yazılar
Verilen Eğitimler
İletişim
 Hızlı Erişim
- Ana Sayfa
- Hakkımızda
- Hizmetlerimiz
- Duyurular
- Galeri
Köşe Yazıları
- Videolar
- İletişim
 Son Eklenen Yazılar
  YAVAŞLA/dım (sonunda:)
 
YAVAŞLA/dım (sonunda:)
Nuray Büyük oku
  YHT KAZASI/İLETİŞİM KAZASI
 
YHT KAZASI/İLETİŞİM KAZASI
Nuray Büyük oku
  KURTULMAK İSTİYORUM
 
KURTULMAK İSTİYORUM
Nuray Büyük oku
  ANLADIM
 
ANLADIM
Nuray Büyük oku
tüm yazılar
Köşe Yazıları
Ana SayfaNuray Büyük « geri dön
KELEBEKLER DE AĞLAR
Farid Farjad. Büyük usta. Kemanı ağlatan adam. Notaların üstadı. Dıyguların tercümanı. Onun bir eserinin ismi. Kelebekler de ağlar. 

Olur mu hiç? Birgünlük ömrü olan bir canlı. Hem insan mı? Diğer memeli canlılardsn olsa belki. 'At'ın ağladığını duymuştum ama bu kafarı da romantizim artık. Bu düşünceler pozitivizimle gelen modernist(!) ve materyalist bir zihniyetin yankıları.

Kelebekler ağlar da... Onu duyacak kulak kimde var? Kendi acısına gark olan, kendi üç damla gözyaşında boğulan insan bunu duyabilir mi? En yakınındaki insanın gözyaşını göremeyen duyamayan insan nasıl duyabilir ki diğer mahlukatın acısını derdini, kederini. Mahlukatın sesini. Varlığı görülen yada varlığı görülemeyen şeylerin zikrini. Evrendeki muazzam senfoniyi. Akıştaki ritmi. Ve sessizliğin içindeki sesi. 

Yunus Emre'yi diğer dervişan kıskanır, dergahta. Taptuk Emre farkındadır ve bir görev verir. Gidin kırlara gördüğünüz en güzel çiceklerden toplayın ve bana geritin... Kırlara yayılan dervişler gördükleri en güzel çiçeklerden demetler buketler yaparlar... Ve hepsi biraraya gelirler. Taptuk emreye takdim etmek için. Sıra Yunus'a gelir, elinde kurumuş boynu kırık bir çicek... "Efendim siz en güzellerine layısınız, ancak hangi çiceğe elimi uzatsam kopartmak için baktım ki Allahı zikrediyor... Kıyamadım... Koparamadım... Bunu bulunca bu çiçeği size getirdim." Diğer dervişler dersini alır....

Belki çicekleri kelebekleri olmasa bile, ağlayan diğer insanları duymakla işe başlayabiliriz...
 
Eklenme Tarihi: 08/05/2018
 
 
Yazılarla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazıyı yazan kişiye aittir.
 
Önceki Sonraki
 
Ana Sayfa | Kimdir? | Çalışma Alanları | Galeri | Yazılar | Verilen Eğitimler | Etiketler | İletişim | Facebook © Tüm Hakları Saklıdır